-->

Theme Layout

Boxed or Wide or Framed

Theme Translation

Display Featured Slider

Featured Slider Styles

Boxedwidth

Display Trending Posts

Display Instagram Footer

No

Dark or Light Style

K-POP'un Pabucu Dama Atılıyor. İşte Karşınızda Q-POP (Qazakh Pop)

Qazakh Pop, evet evet bildiğiniz Kazak Pop şu sıralar müzik dünyasını  sallamakta. Türki Cumhuriyetler içerisinde refah seviyesi en yüksek olan Kazakistan'ın bu yeni akımını K-pop ve J-pop'a aşina olanlar pek de yadsımayacak. 

Q-pop'un öne çıkan iki özelliği var;1) Kazakça'nın Koreceyi fonetik olarak fazlasıyla andırması (Türki, Mongol, Japonik ve Koreanik dillerin aynı dil ailesine mensup olmalarından kaynaklı bir durum tabii bu. Kanıtlanmış bir teori olmasa da  tüm bu diller  -Fince, Macarca gibi daha fazlası- Ural-Altay Dil Ailesi çatısı altında toplanıyor) 

2) Kazakların Korelilerin birkaç estetik ameliyat geçirerek ulaşabildikleri görünüme doğuştan sahip olmaları. Orta Asya ülkesi olan Kazakistan'da yıllarca süren Rusya hakimiyeti nedeniyle -belirli bölgelerde- nispeten karışık bir ırk bulunuyor. Ayrıca Kazakların gözleri hem çekik hem de büyük.Giyim kuşam ve müzik dışında, koreografileri de birebir K-pop gruplarından kopya edenler de yok değil hani. Aşağıda örneklerini verdiğim Q-pop gruplarının arasında en ünlüsü Ninety One. Grubun her üyesinin arı ayrı K-pop efsanesi G-Dragon'a benzemesi pek hoş değil ancak K-pop da sonuçta J-pop'u taklit ederek başlamış ve sonradan kendi çizgisini oluşturmuş bir akım olduğundan bu konuda Q-pop'un üzerine fazla gitmemek gerek diye düşünüyorum. Onlar da birkaç yıla sistemlerini oturtup kendi marka gruplarını yaratırlar.


Alttaki videodan bire bir alıntı neredeyse.QuickEdit

You Might Also Like

Hiç yorum yok

Infinyteam